رییس هیأت عامل ایدرو در آغاز پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو گفت: پنجمین همایش صنعت خودرو در حالی برگزار می شود که چند روز گذشته سی و نهمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی با حضور پرشکوه مردم رقم زده شد.

معظمی افزود: صنعت خودرو کشور در حال پرواز است، مجموع تولیدات کشور از 47 تا 75 حدود 240 هزار دستگاه بوده است، از سال 57 تا روز گذشته نزدیک به 21 میلیون خودرو در کشور تولید شد. رنکینگ کشور از لحاظ تولید خودرو در جایگاه شانزدهم جهان قراردارد، بر اساس پیش بینی ها در جایگاهی بین 14 تا 15 هستیم.

معظمی با اشاره به اینکه جایگاه تولید حدود 550 هزار دستگاه در سال خالی است که باید برای آن برنامه ریزی شود، گفت: با سیاست های جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت اگر چه صنعتگران روزهای سخت تری را پشت سر می گذارند اما رضایتمندی مردم در بخش کیفی را به دنبال دارد و تلاش می کنیم رضایت مردم را در این زمینه کسب کنیم.نقش 3 درصدی در GDPنشانگر پیشران بودن صنعت خودرو است.

وی گفت: محور همایش امسال بر مبنای قطعه سازی است، 1500 قطعه ساز در کشور به ثبت رسیده است. تعامل منطقی میان مثلث قطعه ساز، خودرو ساز و مردم در کشور وجود دارد.

قطعه سازان 13 قرارداد همکاری مشترک با شرکت های خارجی بستند و  خود را به بازارهای جهانی نزدیک کردند.در 6 قرارداد همکاری بین المللی صنعت خودرو که بسته شده بر حمایت از قطعه سازی کشور و ارتقای آن تاکید شده است.

معظمی افزود: صنعت قطعه سازی راهی جز وصل شدن و ادغام( همکاری مشترک)با صنعت  جهانی و توسعه آموزش ندارد‌. در صنعت خودرو و قطعه سازی متاثر از سیاست های پولی و بانکی هستیم که نمایندگان مجلس که در جایگاه قانونگذاری هستند باید در این زمینه کمک کنند، نرخ سود تسهیلات بانکی بالا است. باید شفافیت در میزان سهام خودروسازان به وجود آید، بطوری که زمینه مشارکت بخش خصوصی بیشتر فراهم شود.

رییس هیأت عامل ایدرو با تاکید برا اینکه توجه به سرمایه گذاری در قطعه سازی و به روزآوری آنها لازمه حضور در بازار رقابت جهانی است، گفت: حدود 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور برای 202 هزار دستگاه پیش بینی شده است.