خودروسازان همواره فن آوری های جدیدی را به خدمت می گیرند، تا میزان آلاینده های خروجی محصولات خود را کمتر نمایند. با تولید خودروهای مجهز به موتورهای انژکتوری که کنترل پاشش سوخت آنها به صورت الکترونیکی و توسط واحد کنترل موتور (ECU) صورت می پذیرد تنظیم و کالیبره کردن سیستم مدیریت موتور (EMS) اهمیت ویژه ای دارد و مهمترین وظیفه این سیستم رسیدن به نقطه بهینه آلاینده خروجی و مصرف سوخت و عملکرد مناسب خودرو است. این سیستم شامل واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) و سنسور ها و عملگرهای مختلف نصب شده در قسمت های گوناگون موتور از قبیل مسیرهای سیستم هوا رسانی، سوخت رسانی، جرقه زنی و خروجی گازهای حاصل از احتراق و ارسال اطلاعات به واحد کنترل موتور و پردازش آنها و با توجه به استراتژی های متفاوتی که از پیش برای این واحد در نظر گرفته شده، فرمان مناسب جهت فعال سازی عملگرهای مختلف، صادر می شود بطوریکه با در نظر گرفتن راحتی راننده و سرنشین و با کمترین میزان آلودگی محیط زیست و مصرف سوخت، بهترین عملکرد موتور را ایجاد کرده اند. برای رسیدن به استانداردهای آلایندگی، خودروسازان ملزم به استفاده از واکنشگر شیمیایی برای تبدیل آلاینده های خروجی از اگزوز و همچنین سیستم مدیریت موتور به منظور پایش و کنترل فرآیندهای مختلف موتور مانند پاشش سوخت و جرقه می باشند.

همچنین با توجه به محدودیت منابع انرژی و مباحث زیست محیطی که خود به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه های بشر به حساب می آید سوختهای جایگزین اهمیت خاصی پیدا کرده است که یکی از پاک ترین و مقرون به صرفه ترین آنها CNG می باشد. این سوخت با توجه به منابع عظیم خدادادی از اهمیت ویژه ای در کشور ما برخوردار است و در همین راستا خودروسازان برتر ایرانی توجه خاصی به تولید خودروهای پایه گازسوز یا دوگانه سوز مبذول داشته اند تا جایی که طراحی اولین موتور ملی بر پایه گازسوز بنا گرفت.

شرکت سازه پویش از سال 1385 تامین و تولید مجموعه قطعات مدیریت موتور خودروها را با همکاری شرکت Bosch آغاز نمود و هم اکنون بعنوان یکی از تامین کنندگان اصلی در تامین و تولید قطعات مجموعه ی مدیریت موتورهای EF7,XU7,TU5,X100 برای خودروسازان داخلی به شمار می رود و در این راستا موفق به ساخت و خودکفایی شیر سر مخزن و رگلاتور فشار و ریل سوختهای بنزین و گاز تحت لیسانس برندهای معتبر اروپایی برای موتور ملی پایه گازسوز (EF7) گردید.

معرفی تجهیزات تولیدی و کنترلیاستفاده از مدرن ترین تجهیزات منحصر به فرد تولیدی و کنترلی از قبیل ترکمترهای مجهز به سیستم گزارش دهی on line از طریق بلوتوث, تسترهای مدرن مجهز به سیستم هوشمند خود کالیبره, استفاده از گاز هلیوم جهت تست و اندازه گیری میزان نشتی, تولید در شرایط اتاق تمیز, مدرن ترین تجهیزات اندازه گیری وآزمایشگاهی با قابلیت اندازه گیری سه بعدی توسط دستگاه CMM , دو بعدی توسط پروفایل پروژکتور, سختی سنجی, زبری سنجی و استریو میکروسکوپی می باشد.