بسمه تعالی

سال 1335  در خانواده ای که در آن نوا ها و ذ کرهای  ائمه‌ی اطهار و معصومین (ع) که از حنجره ی گرم و دل سوخته ی پدرم در فضا می پیچید متولد شدم و در همین فضا بود که رشد و نمو یافتم.
پدر تنها برای رضایت اهل بیت می خواند و ممر معاش شان کسب حلالی بود که از مغازه ای واقع در ورودی مسجد امام تهران به دست می آمد . این موقعیت مغازه از یک سو و هیات پدر از سویی دیگر، در قرارگیری و نقش آفرینی در کوران اخبار و امور سیاسی بنده  نقش بسزایی ایفا نمود.
تا سال 1354 تمام رموز کسب و کار و تجارت را نزد پدر آموختم ،در همان سال برای خدمت سربازی به عجب شیر اعزام شدم که از سخت ترین مناطق  برای خدمت محسوب می شود که البته همین موضوع در شکل گیری روحیه سخت کوشی در من بی تاثیر نبود.


هم زمان با پایان دوران خدمت در سال 1356 ، فعالیت های سیاسی و مذهبی خود را به عنوان نماینده ی  تام الاختیار حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمجید ایروانی در غرب تهران  و همچنین اداره ی صندوق قرض الحسنه ایشان به عهده گرفتم، ضمن آن که با هماهنگی حضرت حجه الاسلام و المسلمین ناطق نوری در مبارزات سیاسی غرب تهران، که مقصد اغلب تظاهرات باشکوه آن دوران بود مشارکت فعالی داشتم و در همان سال به امر خدا، سنت پیامبر و  توصیه ی این دو بزرگوار ازدواج کردم.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تحرکات بوجود آمده در جنوب و غرب کشور بلافاصله جذب ستاد جنگ های نامنظم شده و در زمره ی یاران شهید چمران قرار گرفتم.
در بحبحه دفاع مقدس به توصیه ی بسیاری از بزرگان و به دلیل سابقه ی قبلی اینجانب، مشغول  امر سرو سامان دادن به کمک های مردمی غرب و مرکز تهران شدم ، در آن زمان هر 15 روز یک بار خیل عظیم کاروان کامیون های حامل کمک های مردمی به سوی جبهه ها گسیل می شد، که به دلایلی، راه ورود کالاها و قطعات به ایران تنها از جزیره ی کیش میسر بود و هر نفر تا سقف اعتبار 000/5 تومان می توانست کالا به ایران وارد نماید، که این مسئله، فشار زیادی را برای تامین قطعات به سیستم های مختلف از جمله حمل و نقل که در زمان دفاع مقدس از ارکان اصلی بود وارد می کرد. به همین دلیل، کسب و کار خود را علاوه بر ابزار آلات و یراق، با شناختی که از این صنعت داشتم ، به سمت  تولید لوازم و قطعات موتور سیکلت هدایت کردم و درنهایت با وجود تمام تحریم ها و محدودیت ها، توانستیم کارنامه ی قابل قبولی ارائه دهیم.
پس از گذر از آن دوران، و با توجه به تسلط کامل به امر تولید و داشتن  نمایندگی پیستون کالمن آلمان و آرزوی تولید این محصول در ایران، تصمیم به خرید کارخانه ی پیستون سازی تبریز که آن روزها برای واگذاری عرضه شده بود گرفتم و آن را خریداری کردم. علیرغم تمام کار شکنی ها و اتفاقات خاص از سوی مسئولین محلی و سختی های این واگذاری که خود حدیث مفصلی ست در گزارش نهایی سازمان بازرسی کل کشور که عهده دار بررسی این واگذاری شده بود، تنها  به این جمله که در پایان گزارش قید شده بود اشاره می نمایم  که" پیشنهاد می شود واگذارنده به دلیل رعایت تمام قوانین و معیارهای شرعی و عرفی مورد تشویق قرار گیرد".
البته این انتهای راه بنده و دولت بود و به هیچ روی پس از آن وارد معامله با دولت نشدم.
به هر روی علاوه بر حفظ، نو سازی و گسترش کارخانه ی پیستون سازی  تبریز 14 کارخانه ی دیگر را  احداث نموده و بهترین گروه قطعه سازی کشور را به نام " گروه قطعات خودرو عظام" که در اوج بحران  تحریم مانع توقف فعالیت های چرخه صنعت خودرو سازی کشور شد را که شامل پیستون خوردوهای سبک، سنگین بنزینی ، دیزلی ، صنایع ریخته گری ،کلاچ و قطعات الکتریکی ، داشبورد، انواع دینام، استارت، قفل، جعبه فرمان، پولوس انواع بلبرینگ و صدها قطعه ی ریز و درشت دیگر پایه گذاری کردم.
علاوه بر بازخورد های مثبت سیاسی و قدرت نمایی بین المللی، به شکر خدا تنها در این حوزه ی فعالیت 5800 نفر بصورت مستقیم و بیش از 35000 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند.
گفتنی است که در طول این دوران ، دست از علایق خود که فعالیت در عرصه های مذهبی ست، نکشیدم و در زیر سایه ی پدر هیئت های مذهبی خود را گسترش داده و حسینیه ای به نام نامی ثامن الائمه (ع)  نیز در شهر مقدس مشهد بنا کردیم که همچنان پابرجا و فعال است.
قرآن های خطی بسیار زیبا و ارزشمندی را که مربوط به صده های گذشته بود بدست بهترین مرمت گران سپرده و آن را در آلمان به شکلی که مناسب و در خور آن ، نشر چاپ رساندیم که به رویت رهبر معظم انقلاب نیز رسیده است.
با توجه به ارتباطات گسترده، نیاز به همراهی و همدلی خاصی بین صنعت و هنرهای تجسمی احساس می شد که بنده با ایجاد ارتباط بین این دو حوزه رونقی به این بخش داده تا با این کار مانع از خروج آثار هنری شوم که باعث دلگرمی هنرمندان  این مرز و بوم شود. این فعالیت تا به برگزاری حراج بزرگ تهران که چهارمین دوره ی خود را پشت سر گذاشت و خریداران بین المللی آثار هنری را به ایران کشاند و رکورد های جالبی را نیز به جا گذاشت، ادامه دارد.
عتبات عالیات متاسفانه صدمات شدیدی هم از سوی رژیم بعثی و هم از سوی نیروهای طالبان و غیره متحمل شده  بود، در همان زمان به توصیه ی سردار سلیمانی بنده نیز همکاری خود را با ستاد بازسازی عتبات عالیات ، جناب حاج آقای حقیقت پور افزایش دادم  و بنا به ارتباط نزدیکی که با استاد فرشچیان داشتم پیشنهاد استفاده از ایشان برای طراحی را داده وبه همین منظور شخصا با استاد فرشچیان در خارج از ایران دیدار و  مذاکره نمودم و علاوه بر هموار کردن راه برگشت ایشان، با حضور در دفتر شخصی اینجانب در میدان آرژانتین تهران، کار طراحی و آماده سازی ضریح باشکوه سیدالشهدا را به پایان رساندند و پس از تایید طرح از سوی مقام معظم رهبری، توسط هنرمندان قم اجرا شده و پس از عبور از سراسر کشور بر روی آن مکان مقدس نصب شد.
تا صحبت از عراق است ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با توجه به تجربیات پیش از انقلاب ،و زمان دفاع مقدس، در حال حاضر کار سرو سامان دادن به وضعیت معیشتی و غذایی 000/18 نفر از ایتام شیعیان عراق در حال انجام است.
با دوستی دیرینه ای که با پروفسور سمیعی داشتم و در یکی از دیدارهای مان ایده ی احداث "مرکز تحقیقات و نو آوری مغز و اعصاب "مطرح شد و با توجه به شهرت ایشان و ایده ای که داشتند و قرار گرفتن ایران به عنوان مرکز  مطالعاتی و علمی مغز در دنیا و برگزاری دوره هایی که تمام متخصصان مغز و اعصاب دنیا سالی یکبار در آن شرکت می کردند و دوره هایی را می گذراندند که در دنیا مشابهی ندارد،  به سرعت امور مقدماتی را انجام داده و پس از جا نمایی ، زمین مرکز را در منطقه ی 22 تهران به مبلغ 000/000/000/110 ریال از شهرداری خریداری کرده و به نام موسسه خیریه متوسّلین به امام رضا نمودم .
کار ساخت آن البته با مشارکت چند تن از خیرین و بدون پشتیبانی نهادهای دولتی در حال انجام است و به یاری خدا سال 1395 شاهد افتتاح فاز اول و سال 1396 کل مجموعه خواهیم بود.
از دیگر دغدغه ها و علایق بنده ، صنعت گردشگری است. و از آن جا که همواره کارهای بدیع و متفاوت مورد پسند اینجانب است فعالیت هایی در زمینه گردشگری را آغاز نمودم  که از جمله کار احداث بزرگترین و اولین پارک آبی موضوعی رو باز ایران در جزیره ی زیبای کیش است.
بدلیل شکاف فرهنگی که متاسفانه بین نسل جدید و پیشین فرهنگی ما بوجود آمده است تصمیم بر آن شد که پارک های موضوعی ، علیرغم هزینه ی فوق العاده ای که ، در دستور کار قرار گیرند. خلق داستان و شخصیت ها و باز آفرینی آن ها بصورت سازه های بزرگ و ظریف (هم چون دیزلی لند) اما منطبق بر فرهنگ ایرانی اسلامی در فضای بازی ها از جمله ی این فعالیت هاست که پارک آبی کیش و پروژه ی هزار و یک شهر تهران از این جمله اند.
بدیهی است به دلیل تجربه ی نخست در ایران مشکلات پیش بینی نشده ای هم بر سر راه قرار گرفت که با فائق آمدن بر آن ها مسیرها بازگشایی شد و چنانچه زیر ساخت های لازم ازجمله آب و برق لازم تامین شود،  امسال شاهد افتتاح این مجموعه در جزیره کیش خواهیم بود.
سرای عامری ها در کاشان که همگان مستحضر هستند رو به ویرانی کامل بود، طی قراردادی با صندوق احیا و مرمت بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی و به صورت اجاره ای طولانی مدت(59 ساله)، به اینجانب واگذار  گردید و بلافاصله توسط بهترین و زبده ترین مرمت گران ایرانی بر اساس تمام مستندات باقی مانده کاملاً بازسازی و احیا شد که در حال حاضر یکی از بهترین هتل های سنتی ایران و اقامتگاه بسیاری از هموطنان، گردشگران خارجی ،سفیران و  مهمانان شان می باشد که در بولتن های بین المللی مورد اشاره قرار گرفته است.
ذکر این مطلب خالی از لطف نیست که هزینه ی برآورد شده از سوی سازمان ،3 میلیارد تومان بود ولی ما بالغ بر 9 میلیارد تومان برای رسیدن به آن چه مطلوب بود هزینه نمودیم. حتما مستحضر هستید که این سرمایه گذاری جهت فعالیت اقتصادی نبوده و صرفا جنبه ی فرهنگی، هنری و تاریخی آن مدنظر بوده است. ما فراتر از قرارداد به تعهدات مان عمل نمودیم ولی متاسفانه به مشکلاتی هم چون ادعای مالکیت غیر برخوردیم که این مساله در حد ادعا باقی نماند و مدعیان با در دست داشتن سند حتی حیاط حشمت اله خان که از حیاط های اصلی بنا و نمادی عمارت است برای فروش به دیگران عرضه کرده اند و با تاسف باید اظهار کنم که  در حال حاضر نیمی از این بنا در اختیار ما نیست.
 از دیگر فعالیت های ما در همین راستا در عمارت مسعودیه تهران بوده که در سال 1389 با کاربری اقامتی به اجاره شرکت درآمد، که پس از بررسی های کارشناسانه و تایید خود سازمان به دلیل از بین رفتن شاکله ی اصلی عمارت و لطمه وارد شدن به آن ، همینطور به جهت نزدیکی به مجلس شورای اسلامی و وزارت ارشاد اسلامی ، تصمیم بر آن شد که کاربری آن به رویدادهای فرهنگی هنری تغییر یابد، البته تا به حال این تغییر تایید و ابلاغ نشده است.
 کاروانسرای وکیل کرمان نیز از  دیگر مواردی است که واگذار گردیده است، اما  از سال 1389 تا به حال علاوه بر داشتن معارض، کماکان تخلیه و تحویل نشده است. گو اینکه جهت تامین آشپزخانه و بخش پشتیبانی و پارکینگ نیاز به فضای جانبی داشت که از روز بازدید وعده واگذاری زمین مجاور آن جهت نیل به این هدف داده شده بود، که آن هم توسط نیروی انتظامی تبدیل به مجموعه ی تجاری شده است.
سال1389 فراخوانی از سوی شهرداری جهت احداث شهر بازی تهران برگزار شد و  به دلیل نیاز شدید شهر تهران به یک تفریح گاه در خور و منطبق با شور و هیجان جوانان ایرانی، پیشنهاد " پروژه هزار و یک شهر "  توسط کار گروهی خبره،  با عنوان ایده ی پارک موضوعی همراه با هزارو یک عنصر فرهنگی آماده شده بود، ارائه گردید و خوشبختانه  مورد تایید قرار گرفت و مقدمات انجام این طرح آغاز شد. قرارداد با شهرداری و سازمان مشارکت های مردمی شهرداری طی تفاهم نامه ای با موضوع  توافق بر واگذاری زمین و تعیین درصدی به عنوان تعهدات شهرداری ،طرح و ساخت، اجرا و بهره برداری به عنوان تعهدات اینجانب به امضا رسید. متاسفانه بدلیل عدم واگذاری سند و در نتیجه عدم توفیق جهت اخذ تسهیلات و ادعای مالکیت اشخاص و ارگان های دیگر بر سر زمین مذکور، فعالیت جدی پروژه با توقف های پیاپی روبرو می شد. البته به طور موازی امور طراحی و اخذ مشاوره از شرکت های معتبر و مجرب خارجی در حال انجام بود.
از سویی دیگر با توجه به رعایت بهترین استانداردهای تفریحی و ایمنی ،سفارش راید( دستگاه های بازی) از کشورهای اروپایی انجام شد. در همین میان تحریم ها شدت گرفت و طراح اصلی پروژه که شرکت معتبر کانادایی بود به یک باره بدون تحویل یک برگ از طرح ها،  پروژه را در نیمه راه رها نمود.
دیگر شرکت های سازنده نیز جانب احتیاط پیش گرفته و کار ساخت را کند نمودند. شرکت های حمل و نقل و گمرکی نیز با توجه به ادوات و مو تورها و اتاق های کنترل کاملن ادامه ی همکاری را متوقف نمودند.
از طرفی با سه برابر شده قیمت ارز، قیمت کالاهای داخل و همچنین کالاهای سفارش داده شده از خارج از کشور با رشد قیمتی سرسام آوری روبرو شدند، که همین امر باعث دست کم سه برابر شدن بودجه ی تخمین زده شد.
با این حال و علیرغم عدم تحویل سند و با استفاده از دانش داخلی کار ساخت مجموعه ی هزار و یک شهر با بیش 1115نیروی با پشتکار  ادامه دارد، روند ساخت فاز یک آن رو به اتمام است و در سال آینده نیز  به طور کامل مورد بهره برداری قرا خواهد گرفت و به یاری خداوند متعال کل پروژه در سال 96 به بهره برداری خواهد رسید.
منابع انسانی پروژه ی هزار و یک شهر ،در مرحله ی اول 5000 نفر و در انتهای پروژه  35000  نفر  پیش بینی شده است.
این پروژه عظیم شامل سه هتل جهت بودجه های گوناگون مراجعین، گالری هایی در حد استانداردهای بین المللی، آتیستان که اولین پارک علمی فن آوری خصوصی، مرکز اسلامی با بزرگترین کتابخانه ی جهان اسلام و  امکان میزبانی برگزاری نشست های هم اندیشی جهت بهره برداری جوانان عزیز این مرز و بوم که کاملا همسو با سازمان تبلیغات اسلامی و جامعه علما است.
باید اضافه کنم که روند ساخت فیلم های مرتبط با مجموعه اعم از فیلم های سینمایی و نمایش های کوتاه توسط سازمان تبلیغات اسلامی در حال انجام است.
در دیدار شهردار محترم تهران پیشنهاد برگزاری جایزه ی بین المللی حضرت مصطفی (ص) در این مکان نیز ارائه شد که مورد استقبال اینجانب قرار گرفت.
شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که تا کنون بیش از 000/60 اصله درخت در مکان پروژه قدس شده است که خود رکورد قابل ملاحظه ایست و در سالهای آتی منظره ی کوه به جنگل تغییر خواهد یافت.
نیت اینجانب در انجام تمام این امور رضایت خدا و خدمت به خلق، همراه با کسب روزی حلال بوده است. به خصوص پروژه ی هزار و یک شهر که می تواند روزانه پذیرای بیش از 000/30 نفر از هم وطنان عزیزمان باشد تا علاوه بر آشنایی با فرهنگ و هنر و مذهب این مرز و بوم اسباب انبساط خاطر آنان را نیز فراهم آوریم.
حال با گذشت این زمان طولانی و هزینه ی هنگفتی که شده است علیرغم عدم واگذاری سند، هر روز مدعیانی از ارتش گرفته تا وزارت راه و ترابری و مسکن، ادعای مالکیت این زمین را دارند. آیا شهرداری اقدام به واگذاری غیر نموده است!؟
با  توجه به شکایت ها از شهرداری بعید به نظر می رسد که به این زودی ها بتوان به نتیجه ای رسید. این مسائل به گوش پیمان کاران هم رسیده است و موجب دلسردی و سردرگمی شده است.
این پروژه با توجه به افزایش قیمت ها نسبت به زمان عقد قرارداد و تشدید تحریم ها نیاز به اسنادی جهت انجام امور فاینانس دارد و هیچ راه حل دیگری برای تامین هزینه های باقی مانده آن که مبلغ هنگفتی می باشد، نیست.
علیرغم درخواست های مکرر هنوز پاسخ روشنی دریافت ننموده ایم ولی با این حال چون نیت ما خدمت بوده است کار ساخت و سفارش و اجرا طبق برنامه در حال انجام است و همانگونه که ذکر شد فاز اول آن سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
بدیهی است کارهای بزرگ، مشکلات بزرگ، دوستان بزرگ و معاندان بزرگ خواهد داشت. من هیچ ادعایی در هیچ امری نداشته و ندارم و تمام افتخارم این است که یا در کاری وارد نشده و یا اگر شده ام تمام اهتمام خود را برای اجرای عالی و اتمام آن به کار بسته ام، زیرا همان گونه که در شرح بالا نیز اشاره شده بود، در بخش فرهنگی و هنری با هدف منفعت اقتصادی وارد فعالیت نشده امور تنها از روی علاقه ی شخصی و احساس وظیفه در این حوزه گام برداشته ام.